Projekt
1 min lästid

9 nya radhus får naturen som närmsta granne

Brf Idas sommaräng
16:e januari 2025, 13:16
9 nya radhus får naturen som närmsta granne
Logo
Redaktionen Redaktionen

Hösten 2023 sattes spaden i marken för Brf Idas Sommaräng då första etappen med 15 radhus började byggas. Nu följer nästa etapp med nio radhus. Radhusen byggs i Samset, Jönköping, vilket beskrivs som ett lugnt och barnvänligt område med fina gång- och cykelvägar samt närhet till natur och lekplats. På gångavstånd finns en F-9-skola och några kilometer bort hittas Dalviks centrum.

I etapp två blir husen byggda till två plan, 106 kvadratmeter per radhus fördelade på 4,5 rum och kök. Planlösningen blir öppen, man satsar på bra förvaring, och med uteplatser i sydostligt läge får man naturen som närmsta granne.

− Vi tror på Jönköping som en expansiv stad och kommunens mål mot 200 000 invånare. Brf Idas sommaräng har ett svårslaget läge nära naturen med gångavstånd till både skola och förskola, säger Tobias Forslund, projektutvecklingschef på Götenehus Bostad.

Gemensam byggare för båda etapperna är Götenehus Entreprenad och i höstas stod radhusen i första etappen så gott som klara.