Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Som en del av byggbranschens digitalisering börjar allt fler företag använda sig av drönare i sina byggprojekt. En av aktörerna är Skanska som under snart tio år har använt sig av drönare vid sina byggen. Branschaktuellt har pratat med Ingvar Möller, it-partner och drönaroperatör på Skanska, som berättar mer om drönarnas användningsområden, vikten av samarbete och hur en drönare kan vara med och förbättra säkerheten.
Hos Skanska används drönare i alla delar av ett byggprojekt – från försäljning och prospektering till logistik och besiktning. Målet är att göra byggen både säkrare och mer kostnadseffektiva och för att ta sig fram i utvecklingen använder bolaget flera typer av drönare.
Branschaktuellt Premium ger dig tillgång till allt vårt innehåll. Vi erbjuder beslutsstöd för dig inom bygg-, industri-, energi- och infrastrukturbranschen och tillgång till oberoende journalistik.
Har du redan ett konto? Logga in härSom medlem får du:
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB