Köldmedier har åter blivit aktuellt i Sverige. Men det finns utmaningar. Intervju med Robert Thell, ordförande i Kyltekniska föreningen.
Kylbranschen är en bransch under ständig utveckling. Kompressorer blir mer effektiva och kylanläggningar mer komplexa. Samtidigt står branschen inför tuffa utmaningar, både vad gäller kompetensbrist och val av köldmedier för kylanläggningarna.
Kyltekniken i sitt nuvarande utförande har funnits i över hundra år och enligt Robert Thell finns ingen stor innovation som kullkastar dagens teknik. Däremot sker en kontinuerlig utveckling mot effektivare kylanläggningar och när kylanläggningarna blir mer komplexa behövs mer personal med rätt kompetens.
– Idag är branschen i stort behov av kompetenta kylföretag som kan utföra den optimala injustering som erfordras av dagens mer och mer komplexa kylanläggningar. Att rekrytera kyltekniker till kylföretagen är en stor utmaning och här är branschens utbildningscentra viktiga för att se till att återväxten i kylbranschen fortgår, säger Robert Thell som är ordförande för Svenska Kyltekniska Föreningen.
En annan utmaning i branschen kommer med en av kylsystemets beståndsdelar – köldmedier.
– Utmaningarna för kemibolagen, som i dag tillverkar syntetiska ämnen, är att de får allt svårare att ta fram ämnen som både ska ha en låg eller ingen klimatpåverkan samt fungera i en kylprocess, säger Robert Thell och fortsätter:
– På senare tid har naturliga köldmedier som funnits i över 130 år blivit aktuella igen. Detta eftersom dessa antingen har mycket låg påverkan på klimatet eller ingen alls. Idag tar dessa marknadsandelar från de syntetiska köldmedierna men nackdelen är att de naturliga köldmedierna både är giftiga, mer eller mindre brandfarliga och har väldigt höga tryck.
För att branschen ska slippa använda sig av de äldre metoderna för köldmedier pågår ständigt nya kemiska experiment hos kemiföretagen. Målet är att hitta ett köldmedium som både är ofarligt, har låg klimatpåverkan och som fungerar i kylprocessen.
– Här har våra utbildningscentra återigen en viktig roll. Vi måste se till att utbilda kylföretagen och dess anställda i den nygamla tekniken, som med åren glömts bort men som blir vår nya framtid, avslutar Robert Thell.