Nyheter Reportage
3 min lästid

Kungen invigde Ölands nya avsaltningsverk

18:e september 2017, 08:31
Ölands nya avsaltningsverk
Det nya avsaltningsverket i Sandvik på Öland som ska rädda vattenförsörjningen på Öland.

Vatten har länge varit en bristvara på Öland och med en väderprognos som säger att grundvattennivåerna kommer att vara under de normala i sommar, gör det ännu mer angeläget att hitta nya lösningar. Därför har Borgholm Energi valt att investera 113 miljoner kr i ett nytt avsaltningsverk i Sandvik som självaste kungen invigde den 22 juni när han var på Soliden.

Under 2015 och 2016 var nederbörden extremt låg vilket medförde akut vattenbrist på Öland. Även om man byggde en vattenledning till fastlandet och att vatten transporterades med lastbil och nya brunnar borrades med mera så var det inte tillräckligt. Den 13 juni 2016 beslutade kommunfullmäktige att låta Borgholm Energi bygga en avsaltningsanläggning där vatten från Östersjön avsaltades och blev dricksvatten. Tekniken finns och Region Gotland hade sommaren 2016 byggt ett avsaltningsverk i Herrvik som fungerade utmärkt.

I augusti 2016 togs första spadtaget för ett nytt vattenverk i Sandvik. Byggprocessen har Ölandsborna kunnat följa via en webkamera som varit uppkopplad på Borgholm Energis hemsida och nu är det dags att inviga anläggningen.

Norvatek har uppfört pumpstationen som skall pumpa upp vattnet från Östersjön vidare in i avsaltningsverket.  WSP Konsult hade då tidigare sett om det var möjligt att avsalta Östersjövattnet och göra om det till dricksvatten.

Saltvattenstation
Norvatek har uppfört pumpstationen som skall pumpa upp vattnet från Östersjön vidare in i avsaltningsverket. Foto: Norvatek

Konceptet blev en Norvatek VM-station. Pumphuset består av ett betonghus med tre sammansatta moduler under sig vilket ligger på åtta meters djup. En ledning leder saltvatten från Östersjön rakt in i sumpen. I sumpen finns oljegivare, vilket är viktigt om det skulle kommer in bakterier eller gift direkt i pumpstationer. Här finns även en alg-avkännare.

Vattnet sugs upp från havet in i en ledning. När vattnet kommer in i stationen pumpar vi det vidare till avsaltningsanläggningen.

– Detta är något som kommer allt mer i takt med ökad vattenbrist och vattningsförbud. Grundvattennivåerna har för låga nivåer och vi är övertygade om att denna lösning kommer att finnas på fler ställen, säger Stefan Andersson, marknadschef på Norvatek.

Eftersom den ena lösningen inte är den andra lik så anpassar Norvatek varje pumpstation efter behov.

– Vi anpassar stationen efter kundens önskemål. Vi är oberoende och kan där med anpassa våra stationer efter slutkundens önskemål eftersom vi har egen tillverkning, säger Stefan Andersson.

Förutom uppförandet av själva avsaltningsverket tillkommer investeringen i ledningsnätet. Ledningarna är underdimensionerade i mellersta kommundelen, vilket skapar en flaskhals i vattenflödet. De nya ledningarna från avsaltningsverket kommer att kunna försörja både norra och södra kommundelen med vatten samt avlasta de befintliga vattentäkterna i Löttorp och Köpingsvik, som annars riskerar att torrläggas.

– Detta skapar en trygghet i vattenförsörjningen som vi inte har idag. Vattenproduktionen från avsaltningsverket tillsammans med ett förbättrat ledningsnät skapar också möjlighet att öka antalet anslutningar av VA-kunder, vilket vi idag inte har möjlighet till, eftersom ledningsnät och tillgång på vatten inte är tillräckliga, säger Markus Wertwein-Ros, chef för VA och elnät på Borgholms Energi.

Det nya avsaltningsverket i Sandvik kommer även att skapa förutsättningar för fortsatt anslutning av nya kunder i området utan omfattande investeringar i ledningsnätet. Verkets byggnad är därför dimensionerad så att uppskalning kan ske i framtiden.

Text av Kim Hall

Hans Grindal