Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Per Norberg, en namnkunnig arkitekt, har rekryterats till Ramboll och en tjänst som Senior Department Advisor. Per har tidigare varit anställd på Ågren som chefsarkitekt men lämnade företaget som sedan blev en del av Ramboll. Nu kommer han tillbaka till Ramboll för att kombinera sin kunskap inom kommersiell utveckling med andra samhällsbyggande projekt.
Pers roll blir att leda de större projekten och att jobba tillsammans med kunder i tidiga skeden. Han ska också vara stöd och rådgivare till affärsområdets samtliga projekt. En annan viktig uppgift blir att jobba med projektutveckling, planering och arkitektur och arbeta för att dessa delar bildar en fungerande helhet.
– På sikt ser jag att man bör bredda affärsområdet och arbeta mot flera typer av kunder och uppdrag för att fortsätta att utvecklas och ligga i framkant. Handeln har alltid varit i förändring och krävt ett öppet sinne. Det krävs en förståelse för handlare, kunder och dynamiken dem emellan, för att kunna utveckla nya och intressanta platser som attraherar både besökare och handlare, säger Per Norberg.
Per Norberg har bland annat jobbat med stora projekt för IKEA Centres, Grand Samarkand i Växjö, och Citygallerian Utopia i Umeå samt haft egen verksamhet inom fastighetsutveckling. Närmast kommer han från Arkitekterna Krook & Tjäder där han var ansvarig för kompetensområdet handel i koncernen.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB