Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Under augusti valde 80 procent av SBAB:s nya villakunder bolån med tre månaders bindningstid på hela bolånet, vilket är en ökning sedan juli då motsvarande andel villakunder var 71 procent.
Ökningen blir än mer markant jämfört med juni då 57 procent av villakunderna valde tre månaders bindningstid.
86 procent av bostadsrättskunderna valde tre månaders bindningstid på hela bolånet i augusti (79
procent i juli och 64 procent i juni). 6 procent av både villa- och bostadsrättskunderna valde att binda sitt bolån, vilket är en minskning sedan i juli.
14 procent av villakunderna respektive 8 procent av bostadsrättskunderna valde en mix av rörligt
och bundet.
– Intresset för rörlig ränta är rekordstort. I augusti låg den rörliga räntan lägre än de längre bundna. Om man tror att den kommer att göra det även framöver är det en trolig förklaring till det markant ökade intresset för rörlig ränta. Jag tror att många nu också är extra måna om att hitta det billigaste alternativet, säger Claudia Wörmann, Boendeekonom på SBAB.
Senare idag kommer Riksbanken med sitt räntebesked och allt talar för en höjning. I SBAB:s senaste prognos förväntas Riksbanken, på grund av den envist höga inflationen, höja styrräntan med 0,75 procentenheter, men en större höjning utesluts inte. Styrräntan förväntas toppa på 2,25 i februari 2023.
Det gör att den rörliga boräntas bedöms höjas snabbare än väntat.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB