Infrastruktur Senaste nytt infrastruktur

50 varslas på Stena

30/01/2025, 07:32
Bildkälla: Stena Line.

50 av 142 medarbetare på Stena IT i Göteborg varslas. De som varslas arbetar med att ”serva de andra Stenabolagen med IT-tjänster”, skriver GP.

– Anledningen är att en del av den här verksamheten kommer att flyttas till Polen, de flesta av de här tjänsterna kommer att hamna där i stället, säger Claes Berglund, talesperson för Stena till tidningen.

Vilka som förlorar arbetet i Göteborg är inte klart men flytten görs av kostnadsskäl.

– Vi har haft en ganska lång process, där vi berättat om vår ambition att göra det här. Nu har vi gått vidare med varsel och informerat de fackliga parterna, säger Claes Berglund till GP och tillägger:

– Det här med att säga upp våra medarbetare, det är en sista åtgärd för oss. Det är inget vi gör lättvindigt och har faktiskt inte gjort särskilt många gånger tidigare. Så det är en sista utväg.

göteborg polen stena
Anna Broberg