Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
– Jag är glad över att Vemund med sin breda erfarenhet blir ny vd för Infranord Norge. Det sker en positiv marknadsutveckling i Norge och Vemund har tillsammans med teamet all möjlighet att ytterligare stärka Infranords position på den norska marknaden, säger Stefan Gustavsson, vd och koncernchef på Infranord.
Vemund kommer närmast från BAS Maskinutlei där han var vd fram tills bolaget förvärvades. Han har tidigare varit CFO på Möller IT AS och innehaft flera olika roller på NCC Norge, däribland strategichef.
– Jag ser fram emot att bli en del av Infranordkoncernen och jag ser stora möjligheter i branschen, säger Vemund Bye Garnås, tillträdande vd Infranord Norge.
Vemund tillträder rollen som vd för Infranord Norge den 17 mars 2025. I samband med detta kommer Charlotte Bergman att lämna sin roll som tillförordnad vd för Infranord Norge, men kommer under våren fortsatt att stötta det norska bolaget.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB