Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
I ett nytt samarbete med Unikie, ett finskt mjukvaruföretag som specialiserat sig på artificiell intelligens och programvara för autonoma fordon, satsar Gävle hamn på att öka effektiviteten i hamnen.
Med hjälp av IKT (information och kommunikationsteknik) ska Unikie ta fram en app som kommer att implementeras i Gävle hamn under 2020. Lösningen syftar till att öka hamnoperatörernas effektivitet genom att kommunicera ankomsttider och avgångstider med mera för fartyg. Genom appen kommer anlöpsprocessen för fartyg att effektiviseras och därigenom öka sjöfartens konkurrenskraft samt bidra till mindre miljöpåverkan genom anpassade och planerade anlöp i hamn.
Utvecklingen av appen är en del av ett större EU-projekt där förutom Gävle Hamn även Rauma Hamn, Sjöfartsverket med flera ingår. Genom att designa och skapa en ny modern lösning från grunden, med en app med öppen källkod, tillgängliggörs en skalbar och kostnadseffektiv lösning för hamnar i Sverige och Finland. Gävle Hamn började 2016 arbeta målmedvetet med processen kring hamnanlöp och den nu pågående utvecklingen är en naturlig del i hamnens digitaliseringsprocess. Gävle Hamn hoppas att projektet ska inspirera andra hamnar att implementera liknande lösningar och därmed bidra till en hållbar sjöfart i ett större perspektiv.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB