Enligt Statens haverikommission var det en trasig vajer som fick framväxeln att ligga i, som orsakade olyckan där en man klämdes till döds i Torshamnen i fjol, rapporterar Göteborgsposten.
Dödsolyckan inträffade i mars förra året när kollegor från en dykarfirma som arbetade med inspektioner av kajanläggningen skulle lägga till. När föraren lade i backväxeln åkte båten på grund av den trasiga reglagevajern istället framåt vilket resulterade i att mannen i fören klämdes mellan styrhytten och bron, skriver GP.
Statens haverikommission som utrett dödsolyckan har släppt sin slutrapport som visar att orsaken består av en trasig metalltråd i reglagekabeln som används vid växling. Defekten gjorde att båten åkte framåt istället för bakåt med en sådan hastighet och så pass kort avstånd till bron att föraren inte hann väja för kollisionen.
Vidare skriver GP att Haverikommissionen rekommenderar att ”problematiken med reglagekablar” uppmärksammas inom sjöfarten, samt att man borde föra en diskussion om ”ett eventuellt rekommenderat intervall för byte av särskilt utsatta komponenter.”
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.