Infrastruktur
1 min lästid

Skanska bygger ut flygplats – kontrakt värt 460 miljoner

7:e januari 2021, 11:53
Bild: Skanska
Bild: Skanska

Skanska har tecknat ett tilläggskontrakt gällande utbyggnaden av en av världens mest trafikerade flytplatser i Atlanda i USA. Ordervärdet uppgår till 460 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande.

Arbetet sker i ett joint venture med New South Construction, FS360 och Synergy Construction. Skanskas andel av kontraktet är värd USD 56M, cirka 460 miljoner kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för USA för fjärde kvartalet 2020.

“Arbetet på vad som är en av världens mest trafikerade passagerarflygplatser kommer att omfatta byggandet av ytterligare fem gater vid norra änden av flygplatsen. Vidare kommer projektet omfatta att bygga om en större del av norra terminalens avfart, bygga en anläggning för utrustning samt markstöd till Delta Air Lines och en brandstation”, skriver Skanska i pressmeddelandet.

Byggnadsarbetena påbörjas under januari 2021 och planeras vara färdiga under december 2022.

Myrna Whitaker