Infrastruktur
1 min lästid

Tre veckor och 10 miljoner - nu öppnar sträckan igen

Idag, 16:e juli 2026, 11:56
Tre veckor och 10 miljoner - nu öppnar sträckan igen
Bildkälla: Infranord

Järnvägen mellan Almedal och Borås öppnade för gods- och persontrafik igen under torsdagen. Tre veckor efter att ett godståg spårade ur öster om Bollebygd den 25 juni. Återställningsarbetet har gått enligt plan och kostnaderna uppgår till omkring10 miljoner kronor, enligt Trafikverket.

Totalt har närmare 700 meter bana, slipers, räls och kontaktledning bytts ut under ett minst sagt intensivt arbete.

Under avstängningen har Trafikverket också passat på att åtgärda diverse brister längs hela sträckan mellan Almedal och Borås.

– Under avstängningen har vi avsynat hela banan och passat på att utföra åtgärder där det visat sig finnas behov, säger Malou Klock Strömgren, trafikchef på Trafikverket Västra regionen.

Inledningsvis går tågen med nedsatt hastighet på grund av den pågående värmeböljan. Det innebär att ett antal avgångar under de närmaste dagarna inte går som planerat.

Den förmodade orsaken till urspårningen är en solkurva, det är inte helt fastställt ännu.

#almedal #borås #trafikverket #urspårning
Nils Lund