Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Den svenska infrastrukturmarknaden är betydligt större än den finska och det lockar GRK. Med ett rekordår bakom sig berättar vd Mika Mäenpää om hur bolaget ska ta marknadsandelar i Sverige och vad som krävs för att lyckas.
Den finska infrastrukturjätten GRK redovisade nyligen sitt bästa år hittills. Omsättningen för 2025 landade på 872 miljoner euro, en tillväxt på 20 procent jämfört med föregående år. Den svenska verksamheten svarade för 346 miljoner euro, motsvarande ungefär 40 procent av koncernens totala intäkter.
Nu berättar Mika Mäenpää, vd för den både storsatsande och snabbväxande aktören, om de höga ambitionerna för den svenska marknaden.
– Den svenska marknaden har varit ett strategiskt mål i många år och vi ser en stor tillväxtpotential. Vi har varit verksamma länge i norra Sverige och etablerat oss väl i Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland. Infrastrukturmarknaden är betydligt större i Sverige än i Finland, vilket gör den strategiskt intressant för oss. Vi fortsätter att satsa offensivt, säger Mika Mäenpää.
Som ett led i den geografiska breddningen har GRK bland annat öppnat kontor i Stockholm. Bolaget ser den nationella infrastrukturplanen för 2026–2037, som omfattar totalt 1 171 miljarder kronor, som en stor möjlighet.
– Den nationella infrastrukturplanen är ambitiös och vi ser positivt på att pengarna till sektorn ökar. Vi är duktiga inom komplexa infrastrukturprojekt, gärna de lite större med vägar, broar och komplexa markarbeten, och det är precis den typen av projekt vi vill positionera oss för i Sverige, säger Mika Mäenpää.
En av bolagets styrkor beskrivs som en stark entreprenörskultur, där mer än 430 medarbetare är både ägare och anställda i bolaget.
– Vi gillar att utmana oss själva och söker aktivt de projekt där det krävs både teknisk kompetens och stark genomförandeförmåga, säger Mika Mäenpää.
Kärnverksamheten handlar i huvudsak om projektledning. Men på järnvägssidan finns även ett stort antal yrkesarbetare med specialkompetens. Framför allt i Finland där bolaget har flera hundra anställda inom järnväg.
Parallellt med infrastruktursatsningarna ser GRK den gröna omställningen som en strategisk möjlighet och har precis gjort ett betydande förvärv som en del av satsningen på energisektorn.
– Den gröna omställningen påverkar också byggnationen av eltransmissionsnätet. Svenska kraftnät gör betydande satsningar i Sverige och det hänger ihop med energi- och infrastrukturutvecklingen i stort, säger Mika Mäenpää.
Med en stark position på hemmamarknaden och en växande närvaro i Sverige är målen för framtiden tydliga. Bolaget siktar på en omsättning på mellan 820 och 1,02 miljarder euro och vill fortsätta ta marknadsandelar, men utan att kompromissa med lönsamheten.
– Vi vill inte växa för växandets skull. Det primära är att växa med lönsamhet. Att varje år öka och ta marknadsandelar i Sverige är vårt mål, men det ska ske på ett hållbart sätt, säger Mika Mäenpää.
Vägen mot tillväxtmålen är dock inte utan utmaningar. Kompetensförsörjningen pekas ut som en av de viktigaste att hantera, där konkurrensen om kvalificerad personal är hård och branschen riskerar att tappa unga talanger till andra sektorer.
– Det kan bli en flaskhals om vi inte lyckas attrahera rätt personal med rätt kompetens, avslutar Mika Mäenpää.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB