Infrastruktur
1 min lästid

Slitna kajen i hamnen rustas upp - då är den klar

Idag, 9:e juni 2026, 15:12
Slitna kajen i hamnen rustas upp - då är den klar
Port of Piteå. Bildkälla: Piteå kommun

Delar av kajen i Piteå hamn är i stort behov av renovering. Stålpålarna, som bär upp betongdäcket, har slitits ned av både vatten och is under lång tid. Och nu får Svevia i uppdrag att byta ut dem.

– Kajer är knutpunkter i svensk infrastruktur och precis som vägar och broar utsätts de för stora påfrestningar över tid. I det här uppdraget utför vi grundläggnings- och förstärkningsarbete med nya borrade stålpålar för att återställa och säkra kajens funktion, säger Jakob Larsson, Svevia.

Projektet innebär man öppnar upp delar av kajdäcket, för att sedan utföra pålningsarbetena. Runt pålarna kommer man också att gjuta isskydd för att minska framtida slitage från nötning av isens rörelser.

Och slutligen återställer man den överliggande kajkonstruktionen genom armerings- och betongarbeten.

I uppdraget ingår också kompletterande markarbeten som schaktning och återställning av asfalterade ytor.

Projektet är redan igång och ska vara helt klart till hösten i år.

#kaj #piteå hamn #renovering #svevia
Nils Lund