Infrastruktur
1 min lästid

Trafikverket jublar – får 120 miljoner

14:e april 2026, 10:28
Trafikverket jublar – får 120 miljoner
Roberto Maiorana, generaldirektör på Trafikverket, är mycket nöjd över de ekonomiska tillskotten

Regeringen skjuter till ytterligare 120 miljoner kronor till Trafikverket i sin vårändringsbudget. Av dessa ska 100 miljoner gå till att stärka järnvägsnätet i totalförsvarets tecken. Övriga 20 miljoner går till förberedande åtgärder för framtida uppbyggnad av Kappelshamn, som reservhamn till Visby hamn.

– Sverige får aldrig stanna och transportsystemet behöver vara robust för att klara påfrestningar. Vi välkomnar därför dessa satsningar som stärker transportsystemet och ökar dess motståndskraft, säger Roberto Maiorana, generaldirektör på Trafikverket.

Dessutom avsätter man 125 miljoner kronor för 2026 för sänkta färje- och flygpriser för personer folkbokförda på Gotland.

– Trafikverket ser de sänkta biljettpriserna som en fortsatt historisk satsning på transportinfrastrukturen. Regeringens initiativ stärker Gotlands konkurrenskraft och underlättar vardagen för invånare och näringsliv, säger Roberto Maiorana.

Man kommer även att kompensera kommuner för ökade driftkostnader för icke-statliga flygplatser. Bidraget ökar där till 30 miljoner kronor. Man flyttar också 15 miljoner kronor, som i dag finns för navigationsutrustning till anslaget, till utvecklingsanslaget.

#regeringen #trafikverket
Nils Lund