Infrastruktur
1 min lästid

Bullret ska minskas i Slussen

4:e november 2025, 15:02
Bullret ska minskas i Slussen
Tidigare bild över Slussen. Bildkälla. Skanska.

Den rödgröna majoriteten i Stockholm stad ska, tillsammans med regionen, ta fram ett förslag för hur buller från bilar och tåg ska minskas i Slussen och Gamla Stan, rapporterar Mitt i.

Både Centralbron och Söderströmsbron är hårt trafikerade, vilket kan göra det mindre lockande att vistas i närområdet.

– När solen ligger på är det byst med folk i området. Men buller påverkar vår hälsa negativt och kan göra att vissa inte vill uppehålla sig där. Det vill vi göra något åt, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd, till tidningen.

“Åtgärder nära källan”

Någon konkret plan på hur det ska gå till har man dock inte i dagsläget. Utredningen som ska utröna detta planeras vara klar till sommaren 2026.

– Generellt sker bullerminskande åtgärder nära källan. Järnvägsbron där har bullerskydd i glas, det kan vara ett sätt. Kanske kan tunnelbanans syllar gummeras. Men det är upp till experterna på förvaltningen att avgöra vad som är mest effektivt, säger Lars Strömgren.

#slussen #stockholm stad
Redaktionen