Infrastruktur
2 min lästid

Ny omstart efter upphandlingsfiaskot

2:a september 2025, 14:32
Ny omstart efter upphandlingsfiaskot
Bildkälla: SJ

Hela 91 nya sov- och liggvagnar samt tio lok ska köpas in för omkring 5,5 miljarder till nattågen mellan Stockholm och Norrland.

Men Trafikverkets senaste upphandlingsförsök slutade i fiasko. Myndigheten tvingades att stoppa det helt då inget av anbuden levt upp till kraven.

Nu är det dags för ett nytt försök. Under förra veckan annonserade Trafikverket om den kommande upphandlingen, rapporterar Järnvägar.nu.

En anbudsförfrågan väntas gå ut i september eller oktober och deadline för anbuden är januari 2026.

Trafikverket har också fått kritik från flera håll för att man önskat köpa sov- och liggvagnar med kontinental bredd.

Avstod efter bonus

Det fick ett antal företag att avstå från att lämna anbud i upphandlingen. Man såg det helt enkelt som för svårt att vinna med sov- och liggvagnar som motsvarar dagens bredd.

– Trafikverket har offentligt sagt att man föredra bredare vagnar med högre komfort, men i anbudsunderlaget fanns en bonus på 15 miljoner euro för vagnar med smalare profil, säger en representant för en av de stora tågtillverkarna till Järnvägar.nu.

Omformulerar krav

Myndigheten säger själva att man inte låst sig vid någon bredd på vagnarna.

– Den tillverkare som erbjuder breda vagnar kan få bonuspoäng för högre komfort, säger Rickard Granlund på Trafikverket till sajten.

Inför den kommande upphandlingen har också flera krav omformulerats till från ”skall” till ”bör”, för att få in anbud från fler aktörer än tidigare.

#nattåg #trafikverket
Nils Lund