Infrastruktur
2 min lästid

Bro kan försenas – efter oro för konkurs

18:e juli 2025, 09:52
Bro kan försenas – efter oro för konkurs
Peter Sjölund (M), ordförande i miljö- och samhällsbyggnadsnämnden, Falu Kommun

I slutet av 2023 kraschade en lastbil in i den gamla gångbron över Lugnetleden i Falun. Nu pågår arbetet med att få en ny på plats. Men projektet kantas av problem, rapporterar Falu-Kuriren.

Inledningsvis fanns inte nödvändiga konsulter tillgängliga. Dessutom behövde de gamla brofästena inspekteras.

Till slut kom dock arbetet igång och i inledningen av året var prognosen att den nya gångbron skulle vara på plats under det tredje kvartalet. Arbetet med att rusta och gjuta fundamenten pågår. Men nu har det gått troll i projektet igen.

Det har nämligen uppstått en oro för att leverantören av bron inte kommer att kunna göra just det. Leverera, alltså.

– Det man kollar upp nu är om företaget har de ekonomiska möjligheterna att fullfölja leveransen så att vi inte har en halv bro om det blir konkurs, säger Peter Sjölund (M), ordförande i miljö- och samhällsbyggnadsnämnden, till Falu-Kuriren.

Letar ny leverantör

Därför undersöker man nu möjligheten att byta leverantör, men inte heller det är helt lätt i dagsläget.

– Hittar man en lämplig leverantör kanske det är en produktionstid på en månad. Men jag får inte fram något mer besked nu när det är semester, säger Peter Sjölund.

Så exakt vad som händer härnäst är fortsatt oklart. Men man hoppas kunna lämna besked i början av augusti.

#falun #gångbro #lugnet
Nils Lund