Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Det medarbetarägda teknikkonsultföretaget Bjerking inleder en nationell expansion under 2023. Företaget som idag finns i Uppsala och Stockholm påbörjar nu en satsning där man etablerar verksamhet i Västsverige och Norrbotten.
Central i denna satsning är Ljot Strömseng, tidigare VD för Norconsult, som nu får rollen som affärsutvecklingschef och vice VD, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
I norr är ett Luleåkontor redan under uppbyggnad och etableringen i Västsverige påbörjas under året.
– Bjerking fyller 80 år i år. Nu växlar vi upp för att lägga grunden för nästkommande 80 år på Bjerking, berättar Anders Wärefors, VD för Bjerking.
– Att växa ytterligare genom att etablera Bjerking i Västsverige och i norr innebär att företaget stärks och stabiliseras. Ett större företag, på fler orter och med större uppdrag ger större utvecklingsmöjligheter för alla medarbetare.
– Bjerking är ett spännande företag med stor potential och med en väldigt stark bas för att kunna utvecklas vidare Mitt mål är att få in Bjerking i nya geografier med sådant vi är bra på men också ta oss in på marknadsområden där vi inte är idag. Ett exempel är järnvägsområdet där vi redan påbörjat en etablering i Luleå, säger Ljot Strömseng.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB