Kontraktet omfattar byggnation av en 15 mil lång ny kraftledningsanläggning med AT-transformationssystem på Sörlandsbanan, utmed sträckan Neslandsvatn Kristiansand i södra Norge. Beställare är Bane NOR och ordervärdet uppgår till drygt 1 000 miljoner norska kronor, motsvarande cirka 1 074 miljoner svenska.
Den nya anläggningen kommer effektivisera energidistributionen och ge rätt spänningskvalitet till tågen vilket gör det möjlighet för fler och tyngre tåg att trafikera sträckan, skriver Infranord i ett pressmeddelande.
– Jag är oerhört nöjd med att Infranord får möjlighet att bidra till ökad transportkapacitet på järnväg i Norge. Vi har en etablerad organisation i Norge med kompetenta medarbetare och uppdraget ger oss möjlighet att ytterligare stärka vår position som järnvägsentreprenör i Norge, säger Henrik Löfgren, vd för Infranord AB.
Projektet innefattar demontering av den gamla anläggningen samt en helt ny 15 mil lång kontaktledning med AT-transformationssystem. Uppdraget innebär bland annat borrning och montering av mer än 3000 master och omfattar högspännings-, telekommunikations-, signal- och lågspänningsarbeten. Projektet är uppdelat i två entreprenader, med separata byggområden.
De norska infrastruktursatsningarna innebär även ett stort antal arbetstillfällen framöver.
– Vi har många intressanta projekt på gång och behöver fler kunniga medarbetare, säger Rolf Roverud.