Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
BE Group – ett stålserviceföretag med verksamhet i Sverige, Finland, Baltikum och Polen – och SSAB har tillkännagett ett långsiktigt samarbete för att identifiera betydande nya behov och möjligheter för fossilfritt stål på nyckelmarknader som betjänas av BE Group, särskilt inom tillverkning och byggnation.
Genom att identifiera och förbereda för framtida fossilfria möjligheter kommer samarbetet att vara väl positionerat för att uppfylla BE Groups kunders behov av teknik, hållbarhet och kommunikation.
– Det är med stor glädje vi välkomnar BE Group Oy som fossilfri stålpartner, säger Lotta Ruottinen, försäljningschef på SSAB Europe.
– Tillsammans kommer vi att bidra till en fossilfri värdekedja för den finska marknaden – hela vägen till slutkunden. Vi är stolta över att avsevärt kunna minska koldioxidutsläppen tillsammans med vår nya samarbetspartner.
– BE Group fokuserar på att utöka sitt erbjudande inom fossilfritt stål på alla våra marknader”, säger Peter Andersson, VD på BE Group.
– Och vi är mycket glada över att i framtiden kunna erbjuda SSABs fossilfria stål till våra kunder i Finland via vårt finska dotterbolag BE Group Oy Ab. Det här är ett led i vår hållbarhetsomställning i syfte att stödja våra kunder, som vill skapa en mer hållbar framtid och vara bland de första att differentiera sina produkter från konkurrenternas.
SSAB planerar att revolutionera hela ståltillverkningsprocessen. SSAB har som mål att leverera fossilfritt stål i kommersiell skala under 2026 och i stort sett eliminera koldioxidutsläppen från sin verksamhet omkring 2030.
SSAB samarbetar med järnmalmsproducenten LKAB och energibolaget Vattenfall som en del av HYBRIT-initiativet för att utveckla en värdekedja för fossilfri järn- och stålproduktion som kommer att ersätta det kokskol som traditionellt används för järnmalmsbaserad ståltillverkning med fossilfri elektricitet och vätgas. Denna process eliminerar praktiskt taget koldioxidutsläppen i stålproduktionen.
BE Group, som är noterat på Nasdaq Stockholmsbörsen, är ett handels- och serviceföretag inom stål, rostfritt stål och aluminium.”
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB