Stäng annonsen
Industri Stål

Rapport om ökad stålproduktion i februari

21/03/2022, 15:33
Tappning av flytande råstål (1680°C) från ljusbågsugn till skänk. Foto: Pia och Hans Nordlander, Jernkontorets bildbank.

Sveriges råstålsproduktion ökade med 2,5 procent i februari enligt statistik från Jernkontoret.

Under februari 2022 producerades det totalt 398 tusen ton råstål i Sverige, vilket innebär en produktionsökning med 2,5 procent jämfört med februari 2021.

Den samlade produktionen av råstål under årets två första månader är 780 tusen ton råstål, som i sin tur är en minskning med 4,5 procent jämfört med motsvarande period ifjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Jernkontoret.

– Företagen producerade mer råstål under februari än i fjol men ökningen räcker inte för att kompensera det tillfälliga produktionsbortfallet i januari, säger Mathias Ternell, handelspolitisk direktör på Jernkontoret.

Produktionsstatistiken som sammanställs av Jernkontoret bygger på uppgifter från elva ståltillverkare i Sverige.

2022 Jernkontoret ökning Råstål stålproduktion
Redaktionen