Lars Engström utsedd till tf VD för BE Group AB.
Kimmo Väkiparta har meddelat styrelsen att han önskar lämna sin befattning som VD och koncernchef för BE Group.
”Mitt uppdrag var primärt att med olika kostnadssänkande program väsentligt stärka koncernens konkurrenskraft. Detta är nu genomfört och jag tycker då att det är dags för en mer marknadsorienterad VD att ta vid”, säger Kimmo Väkiparta.
”Jag vill tacka Kimmo för hans insatser. Han har varit VD under en tuff tid för branschen”, säger styrelsen ordförande Anders Ullberg.
Rekryteringsprocessen att finna en ersättare har påbörjats och styrelsen har utsett Lars Engström, tidigare VD och koncernchef för Munters, till tf VD från och med den 25 augusti 2014.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.