“Magnus Hall har under 10 år gjort ett mycket gediget arbete som vd”
Holmens VD och koncernchef Magnus Hall har anmält till styrelsen att han vill lämna sitt uppdrag.
Styrelsen har till hans efterträdare utsett Henrik Sjölund, för närvarande VD för affärsområdet Holmen Paper. Magnus Hall kvarstår som VD till och med Holmens bolagsstämma den 8 april. Henrik Sjölund tillträder den 9 april. Samtidigt har Anders Jernhall, ekonomi- och finansdirektör, utnämnts till vice VD i Holmen från och med 12 februari 2014.
– Magnus Hall har under 10 år gjort ett mycket gediget arbete som VD. Under senare år har han framgångsrikt genomfört stora förändringar av verksamheten som en följd av ändrade marknadsförutsättningar. När han nu lämnar företaget önskar jag honom lycka till med sin fortsatta karriär. Jag är övertygad att Henrik Sjölund blir en bra VD för Holmen och jag ser fram emot ett gott samarbete, säger styrelsens ordförande Fredrik Lundberg.
– Efter snart 29 år i Holmen-koncernen och 10 år som koncernchef har jag beslutat mig för att pröva nya vägar. Det har varit en fantastiskt spännande tid att med alla goda kollegor hantera många utmaningar och stora förändringar. Skogsindustrin, och speciellt Holmen, ligger mig varmt om hjärtat men jag känner nu att tiden är rätt att lämna över till nya krafter. Henrik Sjölund är en utmärkt ledare som tillsammans med ett starkt team i hela organisationen kan fortsätta utveckla Holmen, säger Magnus Hall.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.