Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
BillerudKorsnäs säljer 89,9 procent av Bergvik Skog Öst AB för ett pris som motsvarar ett bolagsvärde om 12,2 miljarder kronor på skuldfri basis.
Köparen är AMF Pensionsförsäkringar AB. Affären innebär en kassaflödeseffekt på cirka 7,9 miljarder kronor till Billerud Korsnäs som kommer att fortsätta köpa virke från den nya ägaren på samma premisser och till samma pris som man hittills har köpt för.
– Med försäljningen av Bergvik Skog Öst och det överenskomna virkesavtalet från denna skogsmark skapas goda förutsättningar för en konkurrenskraftig och stabil virkesförsörjning på såväl kort som lång sikt. Vi behåller en minoritetspost och kommer ha ett långsiktigt samarbete med AMF. Samtidigt frigörs med försäljningen ett betydande kapital som möjliggör investeringar och förvärv. BillerudKorsnäs är väl positionerat för att fånga den ökade efterfrågan på hållbara förpackningslösningar, säger Petra Einarsson, vd och koncernchef för BillerudKorsnäs i ett pressmeddelande.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB