Industri Gruva
2 min lästid

LKAB vill köpa mer mark i Kiruna

30:e december 2025, 15:12
LKAB vill köpa mer mark i Kiruna
Kiruna. Foto: Getty Images

Markområdena har tagits fram i samråd med Kiruna kommun. LKAB uppger att dialogen med Statens Fastighetsverk har varit konstruktiv under hösten.

– Vi och kommunen har haft en mycket bra dialog med Statens Fastighetsverk kring behovet att få fram byggbar mark i Kiruna. Det är vår förhoppning att de nu kan hantera ansökan så snabbt som möjligt, säger Stefan Hämäläinen, direktör för samhällsutveckling på LKAB.

Tempo avgörande

Han betonar även vikten av ett högt tempo. Om ambitionerna om utveckling före avveckling ska kunna uppfyllas måste både kommunen och bolaget snabbt komma igång med planeringen.

LKAB har dessutom gjort vissa anpassningar av området efter dialog med berörda samebyar. Under hösten har bolaget och kommunen genomfört flera medborgardialoger om planerna framåt.

Två tredjedelar av centrala Kiruna berörs

Den 28 augusti 2025 redovisade LKAB en reviderad deformationsprognos. Prognosen visar att området som påverkas av gruvbrytningen utökas till cirka två tredjedelar av centrala Kiruna.

Utökningen berör omkring 2 700 bostäder och cirka 6 000 personer. Ytan motsvarar cirka 190 hektar, varav ungefär 850 småhus och 1 900 lägenheter.

12 000 påverkas

Den nya stadskärnan har uppförts cirka tre kilometer öster om det tidigare centrumet. LKAB har under flera år byggt och bekostat bland annat nya flerbostadshus, verksamhetslokaler, småhusområden och kommersiellt centrum.

Hittills har 32 byggnader flyttats, däribland den klassiska kyrkan. Ytterligare 10 byggnader kommer att flyttas inom kort.

I dagsläget har cirka 1 800 bostäder byggts och ungefär 4 500 människor har kunnat flytta till nya bostadsområden. Skyddsrum för cirka 5 500 personer har tillskapats.

Sammantaget innebär den redan pågående och den planerade samhällsomvandlingen att cirka 12 000 människor är direkt berörda.

Exploateringsavtal ska förhandlas

LKAB vill också kunna komma igång och bygga så snart som möjligt. Markförvärvet är därför en förutsättning för det.

– Utöver det så kommer vi förhandla fram ett exploateringsavtal med kommunen där vi också gått med på kommunens krav att utgångspunkten måste vara att LKAB bygger och ersätter med funktion eller “nyckel mot nyckel”, säger Stefan Hämäläinen.

Principen om nyckel mot nyckel följer den avsiktsförklaring som parterna förhandlade fram 2024.

#kiruna kommun #lkab
Redaktionen