Industri

Tecknar avtal om permanenta minusutsläpp

17/09/2026, 09:47
Bildkälla: Granitor

Granitor och Stockholm Exergi stärker samarbetet och tecknar avtal om 5 000 ton permanenta minusutsläpp över fem års tid.

Granitor och Stockholm Exergi har tecknat avtal om leverans av 5 000 ton permanenta minusutsläpp under en femårsperiod.

Något man åstadkommer med hjälp infångning och lagring av koldioxid vid Stockholm Exergis planerade Beccs-anläggning i Värtahamnen.

– Genom vårt mångåriga samarbete med Stockholm Exergi och vår roll i Beccs Stockholm har vi på nära håll sett vilken potential permanenta minusutsläpp har. Nu tar vi nästa konkreta steg i vårt klimatarbete, säger Roger Wikström, ägare och koncernchef på Granitor.

Avtalet utökar ett redan pågående samarbete mellan parterna. Granitor Systems har nämligen en avgörande roll i bygget av Beccs Stockholm då de levererar central elkraftsinfrastruktur till anläggningen.

– Granitor är en viktig partner i genomförandet av vårt Beccs Stockholm-projekt. Företag som gör tidiga åtaganden bidrar till att skapa de förutsättningar som krävs för att skala upp branschen och åstadkomma klimatnytta i betydande omfattning, säger Anders Egelrud, vd för Stockholm Exergi.

Leveransen av minusutsläppen startar under år 2030.

avtal Beccs Elinfrastruktur granitor Granitor Systems Minusutsläpp stockholm Stockholm exergi Värtahamnen
Redaktionen