Det värsta verkar vara bakom svensk stålindustri. Råstålsproduktionen ökade med 6,2 procent i februari, men Mellanösternkonflikten kan hota återhämtningen.
Stålproduktionen steg med 6,2 procent i februari jämfört med samma månad förra året. Totalt tillverkades 346 000 ton råstål i Sverige under månaden, enligt statistik från Jernkontoret.
Under årets första två månader har stålproduktionen uppgått till 713 000 ton. En ökning med 2,0 procent jämfört med samma period 2025.
– Detta var ännu en månad där vi kan notera en uppgång jämfört med motsvarande månad tidigare år, vilket indikerar att det värsta ligger bakom oss. Men detta förutsätter att kriget i Mellanöstern inte drar ut på tiden och stryper tillgången på olja och gas, säger Mathias Ternell, handelspolitisk direktör på Jernkontoret.
Produktionsstatistiken bygger på uppgifter från elva råstålstillverkande anläggningar i Sverige.