Halvledarbristen under pandemiåren blev en svettig tid för många branscher. Snart kan det vara dags igen. Produktionsstörningar är nämligen att vänta när facket på en av de största tillverkarna har röstat för att gå ut i strejk.
Den fackliga organisationen på teknikjätten Samsung är redo att gå ut i strejk. Totalt 93 procent av de 66 019 fackligt anslutna på Samsung i Sydkorea har godkänt strejkplanen, enligt Reuters.
Medarbetarna kräver både högre löner och att bonustaket krossas.
Om parterna inte kommer överens drar strejken igång den 21 maj och pågår i 18 dagar. Något som skulle kunna få stora konsekvenser för den globala halvledarförsörjningen.
Extra förödande i en tid där storskaliga datacenter byggs i rask takt och redan orsakar global brist på bland annat RAM-minne.
Frustrationen har varit stor bland medarbetarna på Samsung över lönegapet mot de närmsta konkurrenterna. Chiptillverkaren SK Hynix gick till exempel facket till mötes kring kompensationsreformer i september.
Samsung säger att man kommer att göra sitt yttersta för att nå en uppgörelse i årets löneförhandlingar.