Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Ett stort antal myndigheter genomför en omfattande inspektion vid bygget av Stegras stålverk i Boden. Ett antal byggföretag kontrolleras och flera arbetare har förts bort från området.
Flera myndigheter genomför en större insats, ledd av gränspolien, vid bygget av Stegras stålverk i Boden.
Ett antal arbetare kontrolleras och får visa dokument, medan vissa blir kroppsvisiterade. Andra har förts bort från området av polis, rapporterar Svt.
Inspektionen görs tillsammans med Arbetsmiljöverket, Skatteverket, Migrationsverket, Försäkringskassan och Ekobrottsmyndigheten.
– Det är en myndighetsgemensam arbetsplatsinspektion som vi gör regelbundet för att motverkar riskerna med arbetslivskriminalitet som kan följa med industrisatsningarna, säger Maria Fredriksson, kommunikatör vid polisen, till Svt Nyheter Norrbotten.
Myndigheterna riktar in sig på underentreprenörer i samband med den oanmälda inspektionen.
– Det är ett antal byggföretag som kontrolleras, säger Maria Fredriksson.
Stegra själva väljer att inte uttala sig under pågående inspektion.
Arbetsmiljöverket säger också att man avvaktar med att kommunicera tills man har en sammanställning av insatsen.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB