Industri
2 min lästid

LKAB:s gruvsmäll - 6 000 fler måste flytta

29:e augusti 2025, 08:52
LKAB:s gruvsmäll - 6 000 fler måste flytta
Stefan Hämäläinen, direktör för samhällsutveckling på LKAB

LKAB:s gruvbrytning i Kiruna påverkar marken mer än förväntat. Därför ökar man den så kallade sprickzonen. Det betyder att ytterligare 2 700 bostäder påverkas och 6 000 fler personer behöver flytta.

– De rörelser som uppstått i bergets naturliga strukturer i kombination med vår malmtillgång har gjort att vi behövt göra om våra beräkningar, och det är en av anledningarna till att det påverkade området blir större, säger Jan Moström, vd och koncernchef för LKAB, i ett uttalande.

En annan orsak är att malmfyndigheterna är mer omfattande än man tidigare trott.

– Malmen dyker fortsatt österut in under den gamla staden, men också mot norr, där den även är öppen mot djupet, vi ser alltså inte slutet på den. Därför vill vi nu agera för ersättning och utveckling av nya bostadsområden, säger Jan Moström.

“Området måste omvandlas”

Det utökade området kommer att behöva ersättas under de kommande tio åren, för att gruvbrytningen ska kunna fortsätta. Kostnaden för hela kalaset? 22,5 miljarder kronor.

– Även om vi stoppade gruvan i dag skulle deformationerna fortsätta i många år. Om vi vill fortsätta ha en gruva i Kiruna så måste området omvandlas. Ett livskraftigt Kiruna är en förutsättning för vår verksamhet och för att vi och samhället ska fortsätta utvecklas behöver vi genomföra detta, i nära samverkan med de som berörs, säger Stefan Hämäläinen, direktör för samhällsutveckling på LKAB.

#kiruna #lkab
Nils Lund