Stäng annonsen
Industri

Enerco köper bolag i gruvsektorn

28/02/2024, 09:22
Bildkälla: NTT.

Enerco stärker sin närvaro i Norrbotten och Malmfälten när man den 9 februari 2024 förvärvar samtliga aktier i TotalTech Nordisk Transport Teknik AB, NTT. Peter Kieri och Nicklas Larsson från Svensk FöretagsFörmedling ansvarade för transaktionsprocessen.

NTT, med bas i Gällivare, grundades 2006 och specialiserar sig inom industriservice med huvudfokus på gruvsektorn. Företagets kärnverksamhet omfattar fältserviceverksamhet i Malmfälten samt en mekanisk verkstad för produktion och bearbetning.

Enerco Group AB bildades 2015 och är en koncern som servar svensk industri med ett brett utbud av teknik- och underhållstjänster samt djup nischad kompetens. Koncernen har ca 1000 medarbetare på över 20 orter och nationell närvaro. Huvudkontoret finns i Hofors, Gästrikland.

Den lokala NTT-organisationen blir en del av Enercos affärsområde Underhåll & montage, som samlar resurser inom mekaniska tjänster samt resemontage med verksamhet över hela landet.

– NTTs lokala närvaro och långa erfarenhet av kundnära leveranser kompletterat med Enercos bredd, kapacitet och leveransförmåga ger oss ett stabilt kunderbjudande i en expansiv och spännande region. Samgåendet är i linje med vår övergripande strategi och i NTT har vi hittat en partner med ett starkt och gott entreprenörskap, säger Enercos VD, Niklas Pettersson.

enerco gällivare NTT
Johann Bernövall