Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Sandvik har erhållit en stor order på gruvutrustning för underjordsdrift från det kinesiska bolaget Jimond Mining Management Company. Ordern är värderad till cirka 200 miljoner.
Sandvik har erhållit en stor order på gruvutrustning för underjordsdrift från Jimond Mining Management Company (JMMC). Utrustningen kommer att användas vid koppargruvan Kamoa-Kakula i Demokratiska republiken Kongo. Ordern är värderad till cirka 200 miljoner svenska kronor och kommer att bokas i det fjärde kvartalet 2023.
– Sandviks intelligenta lastnings- och transportutrustning har använts vid Kamoa-Kakula sedan 2019, och det är glädjande att vi återigen har valts att leverera våra högproduktiva lösningar. Med den här ordern utökar vi också vårt samarbete med JMMC till att inkludera intelligenta underjordsborrar. Det vittnar om styrkan och kvaliteten i de lösningar vi levererar, säger Mats Eriksson, affärsområdeschef för Sandvik Mining and Rock Solutions.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB