Industri
2 min lästid

Nu avgörs Cementas öde i domstolen

27:e oktober 2022, 13:36
Nu avgörs Cementas öde i domstolen
Före detta Cementas fabrik i Slite. Nu byter bolaget namn. Bildkälla: Heidelberg Materials.

Cementas ansökan omfattar fortsatt kalkstensbrytning i Slite under fyra års tid och en begränsad utökning av nuvarande täktområde.

Ansökan lämnades in till mark- och miljödomstolen i april i år och bedömdes då vara komplett av domstolen, som kungjorde ansökan. Myndigheter, föreningar och allmänheten har fått möjlighet att ta del av ansökan och lämna sina synpunkter och Cementa har därefter bemött dessa i ett yttrande till domstolen.

Cementa har under sommaren och hösten beaktat relevanta synpunkter och arbetat med att förtydliga ansökan i linje med dessa. Under förhandlingen kommer Cementa att visa de omfattande undersökningar och analyser som ligger till grund för den sökta verksamhetens miljökonsekvensbeskrivning, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

‒ Vi har en komplett ansökan och vi är trygga med att vi tagit hänsyn till alla relevanta aspekter och konsekvenser av den sökta verksamheten. Vår ambition är att visa hur en hållbar cementtillverkning kan fortsätta att bedrivas i Slite, säger Karin Comstedt Webb, vice vd Heidelberg Materials Sverige (tidigare HeidelbergCement).

Dom kommer vid årsskiftet

Ett kortare tillstånd under fyra år är en nödvändig lösning för att upprätthålla cementförsörjningen i Sverige under tiden som Cementas ansökan om ett längre tillstånd om 20 – 30 år prövas. Cementa planerar att lämna in ansökan om ett längre tillstånd under våren 2023.

Förhandlingen i mark- och miljödomstolen pågår den 24 – 27 oktober och en dom väntas meddelas kring årsskiftet.

Läs även:

Cementas ansökan underkänns av myndigheter
29:e augusti 2022
Nyheter
Cementas ansökan underkänns av myndigheter
Tillståndet löper ut den 31 december.
#cementa #slite
Johann Bernövall