Stäng annonsen
Fastighet Transaktion

Klart: Balder köper hotell vid Karlatornet

6/02/2024, 09:26
Så här skulle det ha sett ut runt Karlatornet. Bildkälla: Serneke.

Balder har förvärvat hotellbyggnaden i Karlatornet samtidigt som de har sålt 55 000 kvadratmeter byggrättigheter i Veddesta, Järfälla kommun, till Serneke.

Genom det gemensamma företaget Karlatornet AB har Balder och Serneke genomfört en försäljning av Karlatornets hotellbyggnad till Balder under början av februari. Köpesumman uppgår till cirka 660 miljoner kronor, vilket motsvarar fastighetens underliggande värde. Balder har utnyttjat sin optionsrätt i denna transaktion.

Blir Stordalen-hotell

Hotellet omfattar en yta på cirka 17 000 kvadratmeter och sträcker sig över 15 våningar med cirka 300 rum. Från och med sommaren 2024 kommer Strawberry-koncernen att driva ett Clarion-hotell i denna byggnad som hyresgäst.

– Vi har en lång historia tillsammans med Petter Stordalen och hans framstående hotellkoncern. Hotellbyggnaden vid Karlatornet framskrider enligt plan och jag är säker på att det blir ett fantastiskt koncept och bidrag till stadsdelen och Göteborg, säger Erik Selin, VD på Balder.

Balder SERNEKE stordalen strawberry
Johann Bernövall