Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Fastighetsbolaget KlaraBo rekryterar Jonas Rosengren till posten som ny CFO. Jonas har lång erfarenhet som finanschef och har haft flera ledande positioner inom fastighetsbranschen – bland annat med ansvar för upplåning, likviditetshantering och finansiell riskhantering.
Under andra kvartalet 2023 ska Jonas Rosengren tillträda rollen som CFO för KlaraBo. Han har tidigare varit både finanschef på Hemsö och arbetat med upplåning på bland annat Vasakronan och Riksgälden. Närmast kommer han från ett interimsuppdrag inom finansavdelningen på Samhällsbyggnadsbolaget i Norden, SBB.
– Jag är glad att vi lyckats rekrytera en kompetent och erfaren person till posten som CFO på KlaraBo. Efter en snabb expansion och börsnotering under de senare åren tar vi nu nästa steg i vår fortsatta expansion, där Jonas kommer att få en nyckelroll i arbetet med att vidareutveckla bolaget och skapa aktieägarvärde, säger Andreas Morfiadakis, VD för KlaraBo.
– Jag ser fram emot att ansluta till teamet på KlaraBo och bidra med mina kunskaper och erfarenheter. Det finns en tydlig entreprenörsanda i bolaget som lockar mig och jag ser stora möjligheter att långsiktigt bygga vidare utifrån den grund som lagts, tillägger Jonas Rosengren.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB