Fastighet Karriär
1 min lästid

Från Nivika till allmännytta – blir VD

11:e oktober 2022, 14:07
Från Nivika till allmännytta – blir VD
Stanley Guldmyr, avgående VD Finnvedsbostäder och Martin Svensson kommande VD Finnvedsbostäder. Bildkälla: Finnvedsbostäder.

Efter drygt fem år på posten som VD lämnar Stanley Guldmyr uppdraget för att gå i pension. Martin Svensson tillträder som VD i början av januari 2023.

– Vi gläder oss åt att välkomna Martin och ser fram emot att han med sin erfarenhet från fastighetsbranschen kommer att bidra till en positiv utveckling av bolaget. Styrelsen vill samtidigt tacka Stanley för hans engagemang och insatser under tiden på Finnvedsbostäder, säger Lars Lejon, styrelseordförande Finnvedsbostäder.

Kommer från Nivika

Martin Svensson har lång erfarenhet från fastighetsbranschen och kommer närmast från Nivika Fastigheter där han varit uthyrningschef, och dessförinnan verksam som kommersiell uthyrare på Corallen/Nyfosa samt som affärsområdeschef på Lundbergs Fastigheter i Jönköping.

– Jag är glad över att ha fått förtroendet att leda ett bolag som Finnvedsbostäder och ser verkligen fram emot att verka för bolagets fortsatta utveckling tillsammans med medarbetarna, säger Martin Svensson.

#finnvedsbostäder #nivika
Johann Bernövall