“Vi har under året fortsatt att leverera”
Fastighetsbolaget Wallenstams hyresintäkter för fastigheter uppgick till 555 miljoner kronor i det fjärde kvartalet (515).
Driftnettot uppgick till 408 miljoner kronor (370), en ökning med 10,3 procent mot föregående år och förvaltningsresultatet uppgick till 271 miljoner kronor (257).
Resultatet före skatt var 1 153 miljoner kronor (2 178).
Efter skatt blev resultatet 934 miljoner kronor (1 699), vilket motsvarade 2,90 kronor per aktie (5,30).
I utdelning föreslås 1,20 kronor (0,50).
“Vi har under året fortsatt att leverera bostäder och hyra ut kommersiella ytor, främst kontor, och båda dessa marknader har trots turbulensen i samhället varit stabila. Vi har också kommit ytterligare en bit på vår resa mot målet att uppnå en substansvärdesökning om 40 kronor till och med 2023. Hittills i vår femåriga affärsplan har vi genererat drygt 19 kronor, det är jag mycket nöjd med!”, säger vd Hans Wallenstam i rapporten.
Han pekar på att bolaget haft möjlighhet att stärka sin projektportfölj ytterligare för framtida nyproduktion och “med planerad byggstart både i närtid och med längre planeringshorisont. Projektportföljen omfattar nu cirka 17 000 framtida möjliga bostäder.”
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.