Sammantaget har nu bolaget 2 321 lägenheter under produktion.
Fastighetsbolaget Wallenstam har färdigställt totalt 652 hyresrätter och 84 lägenheter i Bandhagen centrum i Stockholm har byggstartats.
Det framgår av ett pressmeddelande som sammanställer affärer, inflyttningar och byggstarter under fjärde kvartalet.
Exploateringsfastigheten New York på Gärdet i Stockholm har färdigställts och sålts, och dessutom har Wallenstam köpt mark för ytterligare nyproduktion i centrala Göteborg.
Sammantaget har Wallenstam nu 2 321 lägenheter under produktion, efter att 652 hyresrätter har färdigställts och inflyttats under kvartalet i följande projekt.
Wallenstam har även förvärvat ytterligare 3 597 500 aktier i Convendum, som gjort en nyemission. Wallenstam äger nu totalt 34,6 procent av kapitalet samt 31,6 procent av rösterna i Convendum.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.