Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Peab avyttrar sitt 50-procentiga ägande i Nya Bara Utvecklings AB till Brinova. Fastigheterna har ett underliggande värde om 475 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande.
Nya Bara Utvecklings AB har varit samägt med Volito Fastigheter och har de senaste åren utvecklat fastigheter omkring Bara Centrum, strax öster om Malmö.
Fastigheterna består av åtta byggnader, byggda mellan 2012 och 2018, samt en pågående byggnation för vårdcentral med inflyttning i mars 2021. Sammanlagt har fastigheterna en uthyrningsbar yta om cirka 14 500 kvadratmeter.
– Bara är en attraktiv bostadsort som utvecklas hela tiden. Efter att framgångsrikt ha utvecklat dessa fastigheter är vi glada över att sälja Nya Bara Utveckling till Brinova. Vi kommer nu att fokusera på de helägda stora utvecklingsområdena vi har kvar i Bara. Vi ser stora behov av ytterligare både bostäder och samhällsfastigheter, säger Christian Dahlman, chef Projektutveckling Peab Syd.
Transaktionen ger ett positivt resultat för Peab på 30 Mkr som redovisas i det tredje kvartalet 2020.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB