Ökade hyresintäkter med 53 procent.
Fastighetsbolaget Heimstaden ökar hyresintäkterna och förvaltningsresultatet i andra kvartalet 2020 jämfört med samma kvartal föregående år.
Hyresintäkterna steg till 1 761 miljoner kronor under andra kvartalet (1 158), en ökning med 53 procent jämfört med samma kvartal i fjol.
Förvaltningsresultatet uppgick till 724 miljoner kronor (122), en ökning med 493,4 procent mot föregående år.
Resultatet före skatt var 2 095 miljoner kronor (1 533).
Heimstadens vd Patrik Hall kommenterar:
“Trots den extraordinära situationen, så har den finansiella och operativa utvecklingen för Heimstaden varit positiv. Betydande operativt fokus har bidragit till en förbättrad överskottsgrad, stabila, låga vakansnivåer och inga ökningar av obetalda hyror. I linje med vår strategi har vi också den finansiella soliditet och flexibilitet som krävs för att fortsätta vår ansvarsfulla och hållbara tillväxt framöver.”
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.