Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Corem lättar på portföljen och säljer ytterligare en fastighet. Den här gången i centrala Linköping till ett underliggande värde om 160 miljoner kronor.
Fastighetsbolaget Corem säljer fastigheten Brevduvan 21 i centrala Linköping för 160 miljoner kronor. Det meddelar bolaget på måndagsmorgonen.
Det är i huvudsak en kontorsbyggnad med en uthyrningsbar area på omkring 9 600 kvadratmeter. Hyresvärdet uppgår till runt 16 miljoner kronor med Region Östergötland som stor hyresgäst i byggnaden.
– Avyttringen ligger i linje med vår ambition att fortsatt frigöra kapital och minska skuldsättningen, säger Peeter Kinnunen, transaktionschef på Corem.
Vem som är köparen framgår dock inte i dagsläget. Corem har sedan tidigare också avyttrat andra fastigheter i Linköping. Frånträdet i just den här affären är beräknad till den 2 november i år.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB