Fastighet
1 min lästid

Ny vd efterträder sig själv hos fastighetsjätten

27:e april 2026, 14:42
Ny vd efterträder sig själv hos fastighetsjätten
Fredrik Setterberg, numer ordinarie vd hos Higab.

Göteborgs kommunala fastighetsjätte, Higab, har gjort klart med en “ny” vd. Det blir Fredrik Setterberg som nu efterträder sig själv när han går från tillförordnad till ordinarie i rollen.

– Att få möjlighet att leda bolaget som vd ser jag som ett stort förtroende. Mitt fokus är att skapa stabilitet och arbetsro, bygga vidare på den kompetens och det engagemang som finns i organisationen och fortsätta utveckla Higab som en stark och pålitlig resurs i stadens utveckling, säger Fredrik Setterberg.

I Higabs uppdrag ingår både att vårda och utveckla stadens kulturhistoriska byggnader och samtidigt medverka i Göteborgs utveckling. Bland fastigheterna som bolaget har ansvaret för märks Konserthuset, Stora teatern, Feskekôrka och Ullevi.

De har också ansvaret för om- och tillbyggnaden av Göteborgs nya konstmuseum och de planerade nya arenorna i evenemangsområdet.

#higab #vd
Nils Lund