Handelsplatsen byter händer. Nya ägaren får jättar som Willys, Jysk, Stora Coop, Dollarstore, Rusta och Lidl som hyresgäster efter köpet.
Svenska handelsfastigheter köper handelsplatsen Solberga i Strängnäs. Ett förvärv som omfattar tre fastigheter om 27 590 kvadratmeter.
Där samsas 16 hyresgäster, bland andra Willys, Jysk, Stora Coop, Dollarstore, Rusta och Lidl, med flera.
Dessutom ingår den byggnad som just nu uppförs och där Jula öppnar sitt nya varuhus nästa år.
– Solberga är en av Mälardalens mest etablerade och attraktiva handelsplatser med en stark position i en viktig tillväxtregion. Vi ser betydande möjligheter att vidareutveckla och expandera området i linje med vår långsiktiga strategi, säger Jöran Rydberg, transaktionschef på Svenska Handelsfastigheter.
Säljare i affären är Kilenkrysset vars vd, Jan Persson, säger att man sedan 2005 alltid haft visionen att utveckla handelsplatsen till att bli den främsta i Mälardalsregionen.
– Detta har vi lyckats med och är otroligt stolta att vi nu får lämna över ägandeskapet till Skandinaviens ledande bolag inom handelsfastigheter. Detta är en historisk affär på många sätt och vis, kommenterar han försäljningen.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.