Det lokala och privatägda fastighetsbolaget Balticgruppen har utsett Lars Carlstedt till vice vd från och med den 3 februari 2025.
Balticgruppen har fokus på Umeå och visionen är att nå 200 000 invånare år 2050 genom hållbar tillväxt.
Nu stärker Balticgruppen upp organisationen med en vice vd.
– Lars är precis den person Balticgruppen behöver just nu. Han är väl insatt i Umeå och har gedigen kunskap om fastighetsbranschen och är mycket omtyckt bland de människor som jobbar tillsammans med honom. Lars har förmågan att se hela medarbetarna och organisationens behov, vilket vi på Balticgruppen värnar om, säger Jonas Olsson, vd och ägare Balticgruppen.
Lars Carlstedt kommer närmast från en tjänst som fastighetschef på Coop Nord där han arbetat cirka 13 år. Dessförinnan har han arbetat som försäljningschef på Umeå Energi.
– Det känns hedrande att få kliva in i rollen som vice vd på Balticgruppen. Jag hoppas min kompetens och ledarstil kan ta bolaget till nästa nivå. Balticgruppen är en viktig aktör för Umeås utveckling och det spännande att få vara en del av det, säger Lars Carlstedt.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.