Fastighet
1 min lästid

Ny vd för två stadsbolag

13:e juni 2024, 08:04
Ny vd för två stadsbolag
Tariq Boholm. Foto: Caroline Odd/ODD Photo.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Tariq Boholm kommer senast från uppdrag som fastighetschef hos Praktikertjänst.

– Västerås är inne i en mycket spännande utvecklingsresa, att få möjligheten att bidra på den känns oerhört stimulerande. Att som västeråsare få chansen att jobba med fastighetsutveckling i sin hemstad är något som ligger mig varmt om hjärtat, säger Tariq Boholm.

Västerås stads strategiska fastigheter AB uppgift är att äga, förvalta och utveckla fastigheter som är av betydelse för stadens utveckling. Västerås parkerings ABs samordnar arbetet med Västerås parkeringsplatser och arbetar för att öka stadens andel av antalet parkeringsplatser.

– Tariq Boholm är stark rekrytering till vd-posten för Västerås stads strategiska fastigheter AB och Västerås parkerings AB. Nu tar vi oss bland annat an de utmaningar som finns att utveckla Gäddeholm och Råby för boende och andra aktörer i områdena, säger Mikael Sandberg (S), ordförande styrelserna för Västerås stads strategiska fastigheter AB och Västerås parkerings AB.

Tariq Boholm börjar sin nya tjänst den 12 augusti.

#karriär #västerås
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0