Ilija Batljans bolag Ilija Batljan Invest och vissa av dess koncernbolag har sålt 2 790 033 A-aktier och 24 091 425 B-aktier i Logistea för en sammanlagd köpeskilling om 290 000 000 kronor, motsvarande ca 10,79 kronor per aktie. Det är hela bolagets innehav.
Köpare är en fond riktad mot institutionella investerare förvaltad av Slättö.
“Försäljningen görs för att stärka den finansiella ställningen och likviditeten i Ilija Batljan Invest. Samtidigt anser Ilija Batljan Invest att Logistea är ett attraktivt bolag och utgör en intressant investering på lång sikt varför man kommit överens med Slättö om en köpoption.” skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Ilija Batljan Invest AB har således, förutsatt att vissa villkor uppfylls, en option att under en period om 18 månader återköpa femtio procent av de sålda aktierna.
Merparten av försäljningen genomförs den 19 juni 2023 och en mindre del genomfördes den 15 juni 2023.
DNB Markets har varit finansiell rådgivare till Ilija Batljan Invest.