Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Den globala ekonomiska återhämtningen har varit starkare än väntat, bland annat till följd av kraftfulla stödåtgärder. Detsamma gäller för läget i svensk ekonomi. Stödåtgärderna har bidragit till att konkurser och kreditförluster begränsats, skriver myndigheten i sin nya stabilitetsrapport.
Samtidigt har åtgärderna spätt på det höga risktagandet och stigande tillgångs- och bostadspriser. Skulder för hushåll och kommersiella fastighetsföretag har ökat betydligt och i synnerhet fastighetsföretagen har blivit mer sårbara under pandemin.
− Det är hög tid att åter bygga motståndskraft så att vi kan motverka nästa kris. Risktagandet på finansmarknaden är fortsatt högt och vi ser att fastighetsföretagen har blivit mer sårbara. Det är därför dags att flytta fokus från stöd till riskhantering, säger generaldirektör Erik Thedéen i ett pressmeddelande.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB