Fastighet
2 min lästid

Arcona skapar nya Djurgårdsnöjen

16:e maj 2012, 08:17
Arcona skapar nya Djurgårdsnöjen
Marcus Rosenholm Marcus Rosenholm
Like 0

Foto/Ku00e4lla: Arcona/Celcing Arkitekter

Arcona har tagit initiativ till och uppför just nu ett nytt kulturcentrum på Djurgården i Stockholm. Det nya hotellet, restaurangen och utställningshallarna går i den svenska populärmusikens tecken och invigs våren 2013.

–  Djurgården är Stockholmarnas rekreations- och kulturpark. Vi vill ge stadens invånare och besökare ytterligare en upplevelse som har öppet året runt. Vi är mycket stolta över att kunna förverkliga vår idé med detta kompletta musikkoncept, säger Björn Lindahl, vice vd och chef för Arconas fastighetsutveckling.

Arconas hyresgäster blir Melody Hotel och Insamlingsstiftelsen Svenska Musikskattens Hus som ska driva utställnings- och museiverksamheten.

–  Att utveckla kulturhistorisk mark och att vara närmaste granne med både Liljevalchs och Gröna Lund förpliktigar. Att få fram det slutliga designförslaget har varit en spännande men lång process med hårda myndighetsprövningar, säger Björn Lindahl

Johan Celsing på Celsing Arkitekter har ritat byggnaden som nu börjat ta form. Hotellet i tre plan kommer att erbjuda ett 50-tal rum med skjutglaspartier där de flesta rum har terrass. Hotellets restaurang och bar vetter mot Djurgårdsvägen som under sommarhalvåret även erbjuder uteservering på gården.

Musei- och utställningslokalerna som har en flexibel utformning ligger delvis under markplan och kan ta emot ett mycket stort antal besökare.

Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0