Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
E.ON har beslutat att avsluta vindprojektet i Äskåsen. Bakgrunden till beslutet är att området har visat sig vara mycket rikt på fladdermöss och att natur- och djurvärden i området är mycket höga.
– All energiproduktion har en viss påverkan på miljön. När det gäller etablering av vindkraft är det därför alltid en avvägning mellan lokal påverkan som etableringen ger och global nytta i form av minskade utsläpp av koldioxid, säger projektledare Anne Frandsen och fortsätter:
– När det gäller Äskåsen är tillståndsgivande myndighets bedömning att lokala natur-och djurvärden helt enkelt väger tyngre och därför avslutar vi projektet, avslutar hon.
Den tänkta vindkraftparken omfattar 15 vindkraftverk och skulle ha byggts i Falkenbergs kommun, mellan Ullared och Vessigebro.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB